Srazy historických kočárků v Mimoni

 
Předzvěstí srazů historických kočárků u nás v Mimoni byla účast předsedkyně Spolku historie Mimoňska na srazu historických kočárků v Kralupech nad Vltavou v září 2016. Tam se zrodila myšlenka, jestli by něco podobného nešlo udělat i u nás v Mimoni a dát tomu třeba ještě další rozměr. Výstava sbírky kočárků paní Špačkové v Centru pro seniory v prosinci 2016 a následující "Spanilá jízda" po vlastní ose z Centra pro seniory k majitelce položila první základní kámen pro budouci setkávání retro kočárků u nás v Mimoni.
 
Historicky první celorepublikové setkání retro kočárků na půdě města Mimoně proběhlo 12. května 2018 na náměstí 1. Máje, jako další akce Spolku historie Mimoňska, reprezentovaném jeho předsedkyní a duchovní matkou této akce, paní Lenkou Špačkovou. Motto: Neformální oslava Dne matek.
 
Na prvním ročníku, v roce 2018 se sešly kočárky s historickými koly firmy Achilles z Horní Police a od svého druhého ročníku, tj. od roku 2019 je toto celorepublikové setkávání retro a historických kočárků částečnou programovou součástí Zámeckých slavností, které v Mimoni v květnu 2019 vznikly u příležitosti znovuotevření Zámeckého rybníka.
 
Třetí ročník v roce 2020 přinesl rekord a zápis do České knihy rekordů v největším počtu historických kočárků na jednom místě a myšlenku přesunu celé akce z náměstí 1. Máje do Zámeckého parku. Zdali se tak opravdu stane, to uvidíme v dalších ročnících.
 
Čtvrtý ročník opět začal na náměstí, s následným přesunem do Zámeckého parku. Statistika hovoří o účasti 111 velkých kočárků a 12 malých, dětských. Nejstarší kočárek byl z roku 1910 a na srazy již tradičně jezdí i panenky Reborni. Akce byla spojená s návštěvou Retromuzea, které v Mimoni existuje od roku 2019.

Rozhovor se zakladatelkou setkávání historických a retro kočárků v Mimoni

a předsedkyní Spolku historie Mimoňska,

Lenkou Špačkovou.

Ohlédnutí za kočárky

 

Odkud se vzala myšlenka pořádat srazy historických kočárků u nás v Mimoni a byla to inspirace, nebo originální nápad.

V roce 2016 bylo setkání historických kočárků jenom ve středních Čechách v Kralupech nad Vltavou, kde v tu dobu probíhal již třetí ročník, a na jižní Moravě v Lednici, kde tenkrát se srazy historických kočárků prvním ročníkem teprve začínali.

Svého úplně prvního srazu, kterého jsem se zúčastnila, to byl sraz historických kočárků právě v Kralupech nad Vltavou, a bylo to v již zmíněném roce 2016. Tam jsem si řekla, že bych mohla něco takového uspořádat i u nás a určitě lépe. A protože jsem ve svém okolí znala pár sběratelek, řekla jsem si proč ne, že by mohlo být fajn se sejit.

přečíst celý článek >>>

UPOZORNĚNÍ

Veškeré pozvánky na naše akce najdete zde na našem spolkovém webu, nebo je zasíláme mailem, či SMS zprávou.

 

K odběru pozvánek na naše spolkové akce se můžete přihlásit pomocí našeho kontaktního formuláře, stejný formulář použijte také při případném odhlášení z odběru.

 

Spolek historie Mimoňska se schází pravidelně každý první čtvrtek v měsíci, mimo července a srpna, kdy se schůzky nekonají. V prosinci může být termín pravidelné spolkové schůzky posunutý a sloučený s akcí Betlémské světlo, kterou pravidelně pořádáme v Náhlově.

Administrace webu:

info@historiemimone.cz

Autorem článků se signaturou ( - web - ) je webová administrace.

Srazy historických kočárků, seznam článků

29.05.2021 11:39
Vzhledem k tomu, jaká situace tu téměř rok panuje, upustili jsme od doprovodného programu a zrušili jsme i stánky s občerstvením. Začátek akce jsme posunuli naplánovali na 12 hodinu, aby se v klidu mohly dostavit kolegyně ze vzdálených měst. Tentokrát nebyla registrace, ale ke...
14.09.2020 08:40
Agentura DOBRÝ DEN z Pelhřimova zaznamenává do České knihy rekordů pozoruhodné výkony, úchvatné výrobky, obří, nebo naopak miniaturní předměty. Nechybí význačné osobnosti, přírodní úkazy ale i nadšená setkání. Spolek historie Mimoňska se 12. 9. 2020 pokusil o vytvoření českého rekordu. Kočárků se...
13.09.2020 08:31
Třetí ročník setkání historických a retro kočárků   12. 9. 2020 se konalo odložené setkání historických a retro kočárků , které se mělo původně konat 9. 5., ale kvůli známým okolnostem nám to nebylo umožněno. Na náměstí 1.máje se za krásného, slunečného, bezchybného počasí se sjely kočárky z...
20.05.2019 13:51
Druhé setkání historických a retro kočárků přineslo další zajímavosti. Opět nechyběli hosté ze všech koutů republiky. Přijeli z Jiřetína pod Jedlovou, Hradce Králové, Odolené Vody a z Pardubic. Mimoňské náměstí navzdory pošmournému počasí obsadilo celkem 72 kočárků opravdových (hlubokých a...
13.05.2018 12:07
Krásný nevšední zážitek připravili organizátoři prvního, bez nadsázky nevšedního setkání historických retro kočárků a jízdních kol. Náměstí v Mimoni zaplavily kočárky všech možných značek, rozměrů a typů, své místo měla i historická kola firmy Achilles z Horní police a historická kola Dalecký....

Kontakt

Lenka Špačková Březinova 72/5
Mimoň
CZ - 471 24
+420 724 522 279 lenka.fogl@seznam.cz