Česká kniha rekordů má nový záznam.

 

Agentura DOBRÝ DEN z Pelhřimova zaznamenává do České knihy rekordů pozoruhodné výkony, úchvatné výrobky, obří, nebo naopak miniaturní předměty. Nechybí význačné osobnosti, přírodní úkazy ale i nadšená setkání.

Spolek historie Mimoňska se 12. 9. 2020 pokusil o vytvoření českého rekordu. Kočárků se sešlo během dvou hodin na náměstí 1.máje v Mimoni na 117. Kritérium pro registraci kočárku bylo jediné, a to datum výroby do roku 1989. Takových kočárků bylo zaznamenáno 111. Rekord byl vyhlášený, a ještě téhož dne zaregistrován do České databanky rekordů. Po ukončení sčítání se zaregistrovalo ještě 13 kočárků, a to je opravdu úspěch. Započítány byly kočárky hluboké, sportovní i kočárky pro panenky.

Majitelé České knihy rekordů se tak na straně 13. mohou dočíst, že v nevelkém městečku na severu Čech byl vytvořený rekord s největším počtem historických kočárků na jednom místě.

Další, již čtvrtý ročník plánujeme na 8. 5. 2021. Udělejte si uzel na kapesníku a doražte, rádi vás uvidíme.

Za organizátory

Lenka Špačková, předsedkyně Spolku.

Kliknutím na obrázek jej zobrazíte v plné velikosti

ZIMNÍ UZAVÍRKA RETRO MUZEA

 

Retro muzeum v ulici U hřebčína
(areál bývalých kasáren), bude v zimních měsících od prosince do února uzavřeno.

 

Případní zájemci si mohou prohlídku v těchto měsících domluvit individuálně,

na telefonu +420 724 522 279

 

Kalendář Mimoň na dobových pohlednicích na rok 2021 lze zakoupit v Mimoňském Informačním centru, které najdete
na Mírové ulici č. p. 76 naproti
Městskému úřadu.
Cena 110 Kč.
Nebo lze domluvit předání
na tel. č. +420 724 522 279

 

- Lenka Špačková -

Poděkování předsedkyně

 

Poděkování všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu třetího ročníku Setkání historických kočárků v Mimoni dne 12. září 2020. Bez jejich významné pomoci by se tato již tradiční a oblíbená akce nemohla uskutečnit.

Děkuji sponzorům:

Městu Mimoň
Kultura Mimoň p. o.
Josefu Klementovi
Otomanským V + M
Eva - Móda
Jiřímu Beranovi
Kamile Dvořákové
 
Děkuji všem za pomoc v průběhu akce a hlavně celé své rodině.
 
Lenka Špačková

Třetí ročník setkání historických a retro kočárků

 

12. 9. 2020 se konalo odložené setkání historických a retro kočárků , které se mělo původně konat 9. 5., ale kvůli známým okolnostem nám to nebylo umožněno.

Na náměstí 1.máje se za krásného, slunečného, bezchybného počasí se sjely kočárky z celé republiky.

Brno, Znojmo, Konstantinovy lázně, Děčín, Praha. Dámy i páni v kloboucích, někteří v dobovém oblečení .Ve vyzdobených kočárech krásné panenky, nebo reborny, ale i živá miminka.

Každý účastník, který se zaregistroval, dostal přidělené číslo a jako přivítáni kytičku od starosty města p. Krále.

Letošní ročník byl výjimečný. Pozvali jsme Agenturu Dobrý den Pelhřimov, protože jsme se chtěli pokusit o vytvoření rekordu v počtu kočárků na jednom místě, a tak se zapsat do České knihy rekordů. Po předchozí domluvě přijel prezident této agentury p. Miroslav Marek, který dohlížel na registraci kočárků. Aby kočárek mohl být zapsán do „rekordu“ musel být vyroben do r.1990.

Spanilá jízda kočárku se vydala na svoji pouť v 11. 15 hod. a zcela zaplnila ulici Mírovou. Ulicí Malou se vracela. Na náměstí jsme pak s kočárky vytvořili kolem vánočního stromu velké kolo, které bylo p. Vrbou a jeho dronem snímáno z výšky. Tento, a i jiné záběry ze spanilé jízdy byly použity redaktorem Berkou z TV NOVA a příspěvek byl ten den ve večerních zprávách.

Kočárky vystavené na náměstí vyvolávaly ve většině přihlížejících nadšení a vzpomínky na dětství, maminkovství.

Před vyhodnocením nejhezčích kočárků bylo p. Markem vyhlášeno, že rekord padl a počtem 111 bude zapsaný v knize rekordů. Sčítání kočárků bylo ukončeno před spanilou jízdou, ale po ní se ještě zaregistrovalo 19 kočárků, které se bohužel už do rekordu nemohly započítat.

Po předání cen a rozdání památečních odznaků, část dam odjela korzovat do městského parku, kde probíhala Zámecká slavnost a část se jich vydala do Retro muzea.

Po celou dobu akce měli účastníci možnost občerstvení, ale i zakoupení deček, a oblečení na miminka. Akce byla zakončena kolem jedné hodiny a ohlasy na její konání jsou jen a jen kladné.

Všem, kteří se zúčastnili, ale i všem přihlížejícím děkujeme.

Za Spolek historie Mimoňska Lenka Špačková

 

 

 

Oslavy Horních vsí 2020 v Náhlově jsou minulostí


Vzhledem k situaci ohledně Covidu – jsme se obávali menší účasti návštěvníků. Přesto se 22.8 v 9.30
sešlo kolem 50 lidí.
V 10 hodin nás začal zvon v kapličce sv. Floriána svolávat ke krátké mši-zdravici slova, kterou letos poprvé celebroval mimoňský farář p. Richard Cenker. Zdravice byla podána „lidsky“ a srozumitelně i pro ateisty. Zajímavé bylo i vyprávění o působení p. faráře na misii u indiánů.
Po tradičním fotografickém zadokumentování před kapličkou , jsme přešli na naučnou stezku – prohlédli si znovu nainstalovanou informační desku, zkontrolovali lípu, kterou jsme zasadili v r.2018 u příležitosti 100. výročí vzniku republiky, a pověděli si něco o tabulích na naučné stezce. Poté dostali slovo přátelé, rodáci Margit a Werner. Došlo na křest kalendáře Mimoně na starých pohlednicích na r. 2021. V budově muzea se promítalo 50minutové CD, které natáčel p. Steinfelder v r. 2009. Účastníci OHV si prohlédli muzeum, kde je část věnovaná vystěhovalectví do Brazílie a druhá část artefaktům ze zaniklých obcí. Mohli si zakoupit knihy o Zaniklých obcích, také knihu Vyprávění tety Emmy o žití v Jablonečku a konečně i mimoňský kalendář.
Po celou dobu nechyběl perfektní hudební doprovod Řehečského kvarteta , který rozezpíval všechny přítomné. Před muzeem byla ukázka 10 historických kočárků , které zapůjčilo Retro muzeum v Mimoni.
OHV se konaly už po 12 a to vždy za významné pomoci Města Ralsko. Děkujeme za spolupráci, za zapůjčení a stavění stanu a lavic, stolů.
Děkujeme všem , kteří dorazili a jak už bývá zvykem dovezli něco k zakousnutí na ochutnávku i pro ostatní.
Děkujeme Martinovi za uvaření guláše, Lence , Helče, Monice za jejich tradiční působení v kuchyni a Dáše za skvěle zvládnutý bar, Věrce za prodej… A všem ostatním, kteří se podíleli na zdárném průběhu OHV.
Za organizátory a Spolek historie Mimoňska
Lenka Špačková

Několik fotografií z Oslav Horních vsí 2020 můžete zhlédnout po kliknutí na tento odkaz

 

 

Na chystaných Oslavách Horních Vsí, 22. srpna 2020 bude jedním z bodů programu jako každoročně křest kalendáře Mimoně na rok 2021.
 
Další kalendářní díl s historickými pohlednicemi našeho města si budete moci zakoupit přímo na Oslavách v Náhlově, nebo později v turistickém Informačním centru v Mimoni.
(pro ty, kdo ještě nevědí upozorňujeme, že mimoňské informační centrum je na nové adrese - Mírová 76 / lll Mimoň)
Nový kalendář bude k dostání také v nedávno založeném Retromuzeu, které najdete v areálu bývalých kasáren v ulici U hřebčína. Zde můžete spojit příjemné s užitečným a zároveň si prohlédnout úžasnou retro sbírku kočárků, kterou hned tak někde neuvidíte. Pro návštěvu Retromuzea je nutná telefonická domluva předem na tel. +420 724 522 279 paní Špačková.
Kalendář pořídíte za cenu 110,- Kč a kdo vlastní takovéto kalendáře z minulých let ví, že se nevyhazují. Jednou budou mít svou cenu.

Na chystaných Oslavách Horních Vsí, 22. srpna 2020 bude jedním z bodů programu jako každoročně křest kalendáře Mimoně na rok 2021.

Další kalendářní díl s historickými pohlednicemi našeho města si budete moci zakoupit přímo na Oslavách v Náhlově, nebo později v turistickém Informačním centru v Mimoni.

(pro ty, kdo ještě nevědí upozorňujeme, že mimoňské informační centrum je na nové adrese - Mírová 76 / lll Mimoň)

Nový kalendář bude k dostání také v nedávno založeném Retromuzeu, které najdete v areálu bývalých kasáren v ulici U hřebčína. Zde můžete spojit příjemné s užitečným a zároveň si prohlédnout úžasnou retro sbírku kočárků, kterou hned tak někde neuvidíte. Pro návštěvu Retromuzea je nutná telefonická domluva předem na tel. +420 724 522 279 paní Špačková.

Kalendář pořídíte za cenu 110,- Kč a kdo vlastní takovéto kalendáře z minulých let ví, že se nevyhazují. Jednou budou mít svou cenu.

Anketa

Na jaké akce Spolku nejvíce chodíte

Celkový počet hlasů: 988

Nabídky

Kalendář Mimoň na dobových pohlednicích na rok 2021 lze zakoupit v Mimoňském Informačním centru, které najdete na Mírové ulici č. p. 76 naproti Městskému úřadu. Cena 110kč. Nebo lze domluvit předání na tel.č. +420 724 522 279  
Čerstvá novinka od našeho člena, mapující zaniklé vesnice v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.
Vzpomínky rodiny, která žila v jedné z bývalých vesnic v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko, Jablonečku. Tato vesnice se v posledních letech stala centrem Land - artového umění a pořádá se zde každoroční festival s mezinárodní účastí. Jedna z vesnic, která na smrtelné posteli přežila...
Výroba karnevalových a masopustních masek Stránky firmy
Debutové album harmonikáře Jaroslava Křapky ze Semil, autora písničky o Ralsku. CD obsahuje 18 písní o Semilsku a zdejším kraji 1. Muzika uzdravuje 2. Pod horou drahokamů 3. Málo nás 4. Jizerským horám 5. Třiďte odpad 6. Otče Ještěde 7. Oleško, Oleško 8. Malá Skála 9. Pecka 10. Poměnky z...
Tato kniha k dostání u naší předsedkyně Lenky Špačkové. Kniha s historickými pohlednicemi z dnes již neexistujících obcí v bývalém VVP Ralsko. Zde si můžete knihu prohlédnout ve větším náhledu Cena této unikátní knihy je nově jen za 400,- Kč. Kontakt: lenka.fogl@seznam.cz telefon: +420 724 522 279

Naši partneři

Prvními přispěvateli na naše stránky se stala firma PVO Zákupy, vyrábějící kompletní sortiment karnevalového a masopustního zboží, prakticky pro celou Evropu. Ve firmě je též muzeum Eduarda Helda, na jehož tradici firma navazuje.

http://www.karnevalove-zbozi-masky.cz/nas

Novinky

04.08.2016 09:27
Památky Mimoně, aneb Minulost a současnost pamětihodností v Mimoni je zbrusu nová kniha autorského kolektivu Ing. Jiřího Šťastného a Gymnázia Mimoň. Publikace je volným pokračováním Uličníka Mimoně, hlavním nositelem tohoto projektu je Gymnázium Mimoň, koordinaci měla na starosti ředitelka, Mgr....
05.07.2016 06:28
Muzeum vystěhovalectví do Brazílie bylo svědkem další zajímavé besedy, tentokrát s Dr. Flaviem Seibtem, zakladatelem muzea v brazilském Venancio Aires.Beseda na téma Brazílie v době emigrace a v olympijském roce byla velmi příjemná a zajímavá. Ilustrační fotografie
31.05.2016 23:09
Našim členům Blaženě Suchomelové, Blance Obžerové, Karlu Bidlovi Aleně Hynkové, Janě Hampejsové a Miroslavu Starému   Přejeme k jejich letošním významným životním jubileům vše nejlepší, spoustu optimismu a pevné zdraví   - Spolek historie Mimoně -
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Webové stránky o Mimoni
a Ploučnici

www.spolupromimon.eu

_______________________

 

VIGATO.CZ
 Fotomanuál
Ústeckého a Libereckého
kraje 

Příbuzné weby

Historická fakta o Mimoni očima rodáka Achima Richtera Odkaz na stránky (v německém jazyce)
Krásný web hlavně o kraji mezi Ralskem a Čertovou zdí. Klikněte a kochejte se krásami našeho kraje
Malá obec mezi Žandovem a Františkovem nad Ploučnicí, známá především nezaměnitelnými podstávkovými domy, kozí farmou a vlastní rozhlednou. Určitě stojí za návštěvu. Akce ponejvíce pořádá Sousedský spolek Merboltice
Web o vznikajícím projektu šetrné turistiky v Ralsku, mimo jiné i s tématy historického dědictví v tomto prostoru. Odkaz na web Geopark Ralsko
Web zaměřený naistorii Jablonn v Podještědí a okolí Stránky k nahlédnutí zde
Projekt Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově realizuje od roku 2011 člen Spolku historie Mimoně pan Ing. Petr Polakovič. S tímto projektem souvisí i fungování Spolku historie Mimoně, který se na akcích v Náhlově často organizačně, či jinak spolupodílí. Náhlovská témata jsou v mnoha tématech...
Perfektně zpracovaný projekt o bývalém VVP Ralsko a vesnicích či obcích, které na tomto území byly. Některé existují dodnes. RETROSPEKTIVA ZANIKLÝCH A ČÁSTEČNĚ ZANIKLÝCH SÍDEL V RALSKU ZA POSLEDNÍCH 100 LET Odkaz na webové stránky projektu Stránky založil a vede Josef Kykal

Pravidelné schůzky spolku v roce 2020:

 

Termíny nezměněny, vždy každý první čtvrtek v měsící v klubu seniorů Joka na sídlišti pod Ralskem v Mimoni od 16:00 hod.

9. ledna

6. února

5. března

2. dubna

7. května

4. června

v červenci a srpnu se sice nescházíme, ale činnost Spolku běží dál.

3. září

1. října

5. listopadu

3. prosince
nebo na Betlémském světle v Náhlově

MAPA

 

Kontakt

Lenka Špačková Březinova 72/5
Mimoň
CZ - 471 24
+420 724 522 279 lenka.fogl@seznam.cz